Highland Cattle - Skotský náhorní skot
Původ
Původ Skotského náhorního skotu sahá až do dob Keltů na území severozápadní vysočiny Skotska. Je to extensivní atraktivní plemeno masného skotu Highland. Toto plemeno je nazýváno genovou rezervou. V dnešní podobě se chová již od 18.století, je to z důvodů, že nebylo nijak ovlivňováno moderními chovatelskými postupy. Zvířata si zachovala přirozené instinkty a vlastnosti. Skromná pastva, tvrdé horské podmínky, volný pohyb utužující zdraví a otužilost těchto zvířat. Zvířata mají vynikající pastevní schopnost, nedochází k ničení půdy naopak dochází ke zlepšení diverzity. Pokud máte pastevní areál dostatečné velikosti není potřeba přikrmovat, pouze v zimě. Pokud dobytek není schopen pod pokrývkou sněhu si potravu zajistit, pak se používá na dokrmení seno, nebo senáž. Důležité je poskytnout zvířatům minerální látky v podobě lizu, některé obsahují i důležité vitamíny.
Vlastnosti a charakter skotu
Je to robustní plemeno s velkými rohy vyčnívajícími z huňaté hlavy s dlouhými chlupy, které překrývají poměrně velké oči a tak i chrání skot proti přenosu nákazy IKK. Záda jsou poměrně přímá, krátké nohy, celé tělo porostlé dlouhýmy chlupy, které je možno česat a tak získávat i důvěru zvířat. Zvířata mají klidnou mírnou povahu. Veliké rohy používají k drbání na nedostupných místech. Další výhodou tohoto skotu je, že není třeba zajištění jakýchkoliv staveb. Barvy tohoto plemene jsou červená-zrzavá, brindle-žíhaná, červenohnědá, černý blond-světlá, dun-šedobéžová, pouze zřídka i bílá. První otelení se doporučuje okolo 3-4 roku, za to se toto plemeno dožívá podstatně vyššího věku ve srovnání s ostatními plemeny. Jedna kráva je schopna za svůj život porodit až 18 telat. Porody probíhají bez jakékoliv lidské pomoci. Plemenní býčci se do plemenitby vybírají nejdříve v jednom roce jejich věku. Narozená telátka jsou podobná chlupatým medvídkům, jsou samostatná už pár hodin po porodu, kdy sají mateřské mléko. Telátka zůstávají u matky nejméně 8 měsíců, kráva je březí cca.9 měsíců. Je potřeba zajistit, aby mladé jalovičky a mladí býčci v cca.8 měsíci jejich věku byly odděleni z důvodu nechtěného zabřeznutí mladých jalovic. Výška kohoutku u dospělých krav se pohybuje mezi 115-130 cm a váha 450-550kg. Dospělý býk měří v kohoutku okolo 120 -140 cm a hmotnost je 700-800 kg.
Podmínky pro pastvu
Tento skot není náročný na pastvu je zvyklý na tvrdé horské podmínky a volný pohyb. Nevyžaduje žádné stavební budovy, pouze je mu potřeba poskytnout stín eventuálně přístřešek na občasné schování. Na pastvě je potřeba nemrznoucí napáječka, takže stálý přísun vody a krmiště. Celá pastvina je třeba ohradit elektrickým ohradníkem.
Vlastnosti
- Extenzivní plemeno
- Maso je špičkové kvality
- Chuť masa je srovnatelná se zvěřinou
Výhody plemene
- Atraktivní plemeno
- Údržba krajiny bez její devastace
- Celoroční pastva bez nároků stavebních budov
____________________________________________________________